Rebeka Kropivšek Leskovar proglašena za „Inženjerku godine“ u Sloveniji za 2024.

17 Jan 2025

„Inženjerka godine“ za 2024. u Sloveniji je Rebeka Kropivšek Leskovar, magistarka informacionih i komunikacionih tehnologija i razvojna inženjerka u kompaniji „Interblock“. Ona radi na razvoju aplikacija mašinskog vida usmerenih na čoveka, sa pogledom na to kako one utiču na svakodnevni život. Njena poruka za javnost prilikom uručenja nagrade bila je da je sve moguće ukoliko ste vođeni istraživačkim duhom.

Na svečanosti proglašenja „Inženjerke godine“, održanoj 16. januara u Cankarijevom domu u Ljubljani, obratio se slovenački ministar za visoko obrazovanje, nauku i inovacije dr Igor Papić. Događaju koji je obeležio završetak sedmog po redu izbora za „Inženjerku godine“ u Sloveniji, prisustvovali su i ministar prosvete dr Vinko Logaj i ministar za digitalnu transformaciju mag. Ksenija Klampfer.  

U fokus izbora koji se održava pod počasnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije dr Nataše Pirc Musar, stavljen je potencijal izabrane inženjerke da bude primer i inspiracija mlađim generacijama devojčica. To je ove godine prepoznato u Rebeki Kropivšek Leskovar.

Rebeka je počasnu statuetu dobila od svoje prethodnice, Inženjerke godine za 2023. Ljupke Vrteve, zaposlene u kompaniji „Petrol“, koja je prilikom uručenja istakla: „Dragi mladi, posebno devojke, sledite svoje snove, budite ono što jeste i nikada nemojte  da prestanete da istražujete. Znanje nam niko ne može oduzeti, a sa njim zajedno možemo stvoriti bolju i lepšu budućnost za sve.“

Dr Igor Papič, ministar visokog obrazovanja, nauke i inovacija, ovom prilikom je izjavio: „Ova vlada je obezbedila rekordna sredstva za nauku, istraživanje i inovacije. Ove godine na raspolaganju je ukupno 674 miliona evra. Mladi inženjeri su ti koji mogu da doprinesu znanju i talentu. Savetujem im da se ne ograničavaju na konvencionalnost, da uvek traže nove puteve, nova rešenja, a mi ćemo ih finansijski podržati u tome. Time će se obezbediti karijera i intelektualni razvoj mladih talenata, a ujedno i dobrobit društva u celini, jer su inovacije ono što poboljšava naše živote.“ 

Medeja Lončar, direktorka Simensa u Sloveniji, Hrvatskoj i Srbiji kao i inicijatorka nagrade „Inženjerka godine“, istakla je da je tehnologija najmoćniji alat za održivu budućnost, ali da su izuzetno važne i interdisciplinarno umrežavanje i saradnja. „Da bismo istinski pomerili granice, potrebni su nam ne samo tehnološki, već i ljudski i društveni prodori. I ne bi trebalo da bude bitan pol, već talenat.“

Ko je Rebeka Kropivšek Leskovar, nova „Inženjerka godine“ u Sloveniji?

Rebeku je od detinjstva vodila radoznalost – crtala je stripove, maštala o naučnoj fantastici, rastavljala stare fiksne telefone. Za ovo poslednje kaže da je „to veoma, veoma važna stvar.“

Kao inženjerka, ona se trudi da razvija tehnologije imajući na umu ljude i šire društvene uticaje, zbog čega je njen glavni fokus socijalna robotika: „Svaka nova tehnologija koja uđe na tržište može da ima ogroman uticaj na naše društvo – i dobar i loš.“

U svom obrazloženju, članovi žirija napisali su da „Rebekina priča govori da je u savremenom svetu visoke tehnologije i dalje moguće ostati veran sebi, imati otvoren um i na ovim temeljima graditi karijeru… Svojim etičkim odnosom prema razvoju tehnologija, to je pozitivan primer inženjerstva koji stavlja ljude na prvo mesto.“